2 Niedziela W. Postu 25.02.2024

1. Każdego roku w drugą niedzielę okresu przygotowania paschalnego rozważamy ewangelijną perykopę o Przemienieniu Chrystusa na wysokiej górze. Tak jak wybranym uczniom, tak i nam Pan Jezus pragnie ukazać blask swojego Bóstwa i niejako powiedzieć, kim jest, by umacniać nas w wierze i na drogach życiowego powołania. Nie bójmy się Jemu zaufać, pozwólmy Mu działać w nas i przez nas…

2. Dziś o godz. 15.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, w piątek natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej: o godz. 17.30, a w Garzynie o 16.30.

3. Dzisiejsza niedziela nazywana jest NIEDZIELĄ AD GENTES i jest poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. Przy wyjściu ze świątyni będzie można wesprzeć dzieło misyjne Kościoła – do specjalnych puszek można wrzucać ofiary na ten cel.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź św. od godz. 16.00.

5. Odwiedziny chorych w czwartek od godz. 9.00 Garzyn oraz w piątek od godz. 9.00 Drobnin i Krzemieniewo.

6. W piątek, 1 marca, o godz. 19.00 w kościele spotkania kandydatów do bierzmowania z I klas szkół ponadpodstawowych.

7. Za tydzień, w sobotę 2 marca, rozpoczną się w naszej parafii wielkopostne rekolekcje. O godz. 18.00 Msza św. z nauką rekolekcyjną dla wszystkich. Niech te rekolekcje pomogą nam w podejmowaniu wysiłku przemiany życia i w dobrym przygotowaniu do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

8. Pan Bóg powołał do siebie + Mirosławę Paszkowiak z Krzemieniewa. Miała 73 lata. Jej pogrzeb w poniedziałek o godz. 13.00. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie …

9. Wszystkich obchodzących osobiste święta i uroczystości zapewniamy o modlitwie i życzliwości. Zmarłych w ostatnim czasie z naszej wspólnoty polecamy miłosierdziu Bożemu…

 

1 Niedziela W. Postu 18.02.2024

1. Rokrocznie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus, który zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy, uczy nas sztuki zwyciężania w pokusie. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary nas umacnia w naszych zmaganiach ze złem…

2. Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia rozpoczętego czasu Wielkiego Postu – różne umartwienia bądź dobre postanowienia mogą w tym pomóc. Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty dziś dobiegają końca, ale warto i trzeba rozwijać w sobie ducha umartwienia, do czego bardzo zachęcamy.

3. Nabożeństwa pasyjne tego okresu są również pomocą we właściwym jego przeżywaniu. Zapraszamy dziś o godz. 15.00 na pierwsze Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Natomiast w piątki zapraszamy na Drogę Krzyżową o godz. 17.30, a w Garzynie o 16.30.

4. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Niedzieli Trójcy Świętej). Przypominamy o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym. Każdego dnia przed Mszą św. jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

5. Informujemy, że parafialne rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy w dniach od 2 – 6 marca. Natomiast szkolne rekolekcje odbędą się od 13 - 15 marca. Spowiedź św. wielkopostna będzie w sobotę 16 marca.

6. W czwartek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Przyjdźmy w tym dniu, jeśli mamy możliwość, na Mszę Świętą, a przede wszystkim pamiętajmy w modlitwie o Następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.

7. Przyszła niedziela – druga wielkopostna, to NIEDZIELA AD GENTES – dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Po Mszach Świętych będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła.

8. W okresie Wielkiego Postu zbierana jest Danina Diecezjalna. Za ofiary na Daninę, kwiaty do Grobu Pańskiego, ogrzewanie kościołów i potrzeby naszej parafii składam serdeczne podziękowanie. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem waszą hojność.

9. Pamiętamy w modlitwach o solenizantach i jubilatach oraz o naszych Parafianach, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności…

 

Niedziela Zwykła 11.02.2024

1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Parafialne obchody dnia chorych z Mszą Świętą, podczas której udzielimy sakramentu chorych, zorganizujemy w czasie wizytacji pasterskiej 5 kwietnia o godz. 10.00.

3. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem na znak pokuty naszych głów popiołem odprawimy o godz. 11.00 i 18.00, a w Garzynie o 16.30. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do wejścia i całkowitego zaangażowania się w ten święty czas. Tego dnia rozpoczynamy Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, a na zakończenie Mszy Świętych będzie można materialnie wspomóc nasz archidiecezjalny oddział CARITAS przez złożenie ofiary do puszek. Ofiary te będą przeznaczone na pomoc poszkodowanym w wyniku działań wojennych na Ukrainie.

4. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii odbędą się w dniach od 2 – 6 marca, a rekolekcje dla dzieci szkolnych od 13 - 15 marca. Spowiedź św. wielkopostna będzie w sobotę 16 marca.

6. W najbliższy piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich Parafian na godz. 17.30, w Garzynie na 16.30. Natomiast od przyszłej niedzieli – pierwszej Wielkiego Postu popołudniami o godz. 15.00 będziemy śpiewać Gorzkie Żale i słuchać nauk pasyjnych.

7. Odszedł do Pana + Stanisław Baum z Garzyna przebywający w Chumiętkach. Miał 78 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w niedzielę o godz. 13.00. Wieczny odpoczynek …

8. W środę zakończył się montaż nowych okien w kościele w Garzynie.

9. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM :

W środę, 14 lutego – św. św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, których również śmiało możemy traktować jako ojców tamtejszej kultury i piśmiennictwa.

Również w środę, 14 lutego – św. Walenty, patron zakochanych.

Niedziela Zwykła 04.02.2024

1. Biblijne czytania, które dziś odczytujemy i medytujemy, przypominają ważne kwestie: że krótkim jest życie człowieka na ziemi i że jest ono ciągłym zmaganiem się ze swoimi słabościami. Dzisiejsze czytania przypominają również, że każdy jest wezwany do głoszenia życiem Ewangelii. Obyśmy dobrze wykorzystywali czas ziemskiej pielgrzymki…

2. W przyszłą niedzielę, 11 lutego, przypada Światowy Dzień Chorego. Już dzisiaj chcemy poinformować, że Mszą Świętą, podczas której udzielimy sakramentu chorych, odbędzie się w czasie wizytacji pasterskiej czyli 5 kwietnia bieżącego roku.

3. Również w przyszłą niedzielę, rozpocznie się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Szczególną modlitwą ogarniemy wszystkich dotkniętych tym nieszczęściem oraz ich rodziny, które z powodu pijaństwa swoich bliskich autentycznie cierpią.

4. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM :

W poniedziałek, 5 lutego – św. Agata, której wstawiennictwu przypisuje się ocalenie jej rodaków po wybuchu Etny i z tej okazji błogosławi się chleb jako znak dobroci oraz wodę, która chroni przed niebezpieczeństwem ognia.

We wtorek, 6 lutego – św. Paweł Miki z 25 towarzyszami – to japońscy misjonarze i męczennicy, którzy w tym dalekim kraju głosili Ewangelię i dla niej ponieśli śmierć.

W sobotę, 10 lutego – św. Scholastyka, bliźniacza siostra św. Benedykta, którą cechowały wielka wiara i ufność wobec Pana Boga.

Niedziela Zwykła 28.01.2024

1. Ukazany w dzisiejszej Ewangelii Jezus budził lęk i zdumienie wśród słuchających Go i będących świadkami znaków, które czynił. Dzisiaj również Jego Ewangelia spotyka się z różnym przyjęciem; my jednak pragniemy przyjmować ją wciąż otwartym sercem i na co dzień ją wypełniać.

2. W czwartek, 1 lutego, w salce katechetycznej przy probostwie o godz. 16.00 odbędzie się Spotkanie Bożonarodzeniowe dla osób samotnych.

3. W piątek, 2 lutego, będziemy przeżywali święto Ofiarowania Pańskiego, które w polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszej parafii o godz. 11.00 i 18.00. W Garzynie o 17.00. Na początku każdej Mszy będzie miała miejsce ceremonia poświęcenia świec, zatem przynieśmy ze sobą świece-gromnice. Niech one staną się znakiem obecności Chrystusa – Światłości świata; zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej obecności i opatrzności Bożej sobie nieustannie przypominać.

4. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą wszystkich, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Składane w to święto ofiary do puszek przeznaczone zostaną na wspomożenie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej ojczyźnie.

5. W tym dniu przypada także pierwszy piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej codziennie pół godziny przed Mszą św. a w I piątek od godz. 16.00.

6. Odwiedziny chorych: w czwartek od godz. 9.00 Zbytki i Garzyn oraz w piątek od godz. 9.00 Drobnin i Krzemieniewo.

7. W sobotę odbył się pogrzeb + Joanny Babiak z Garzyna. Miała 68 lat, a w środę o godz. 11.00 odbędzie się pogrzeb + Stanisława Hałasa z Krzemieniewa. Miał 67 lat.  Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie …

8. Jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM :

W środę, 31 stycznia – św. Jan Bosko, charyzmatyczny duszpasterz młodzieży i wybitny pedagog XIX wieku, który całe życie poświęcił trosce o młodych.

W sobotę, 3 lutego – św. Błażej, biskup Sebasty (dzisiejsza Turcja), któremu tradycja przypisuje potężne orędownictwo w chorobach gardła.