4 Niedziela Wielkanocna 21.04.2024

1. W Ewangelii czwartej już Niedzieli Wielkanocy słyszymy, jak Pan Jezus porównuje się do pasterza miłującego i troszczącego się o owce. Dlatego tę niedzielę nazywamy Niedzielą Dobrego Pasterza, przypada w nią Światowy Dzień Modlitw o Powołania i rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Módlmy się, by nie brakowało gorliwości i apostolskiego zapału wśród kapłanów i osób zakonnych oraz o to, by nie zabrakło robotników w Winnicy Pana. Przed kościołem odbędzie się zbiórka na Seminarium Duchowne w Poznaniu.

2. We wtorek obchodzić będziemy uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa, męczennika i patrona Polski. Znajdźmy w codziennym zabieganiu czas na spotkanie z Chrystusem we Mszy Świętej i na modlitwę w intencji naszej umiłowanej ojczyzny.

3. W czwartek przypada święto Świętego Marka Ewangelisty, które jest tradycyjnym dniem modlitwy o urodzaje. Chociaż specjalne dni modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące przypadają w szóstym tygodniu okresu paschalnego, chciejmy w codziennej, osobistej modlitwie prosić dobrego Boga, by pobłogosławił wszelkie ludzkie wysiłki, aby one przyniosły obfity plon i owoc i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

4. Za tydzień – w ostatnią niedzielę kwietnia będziemy przeżywać Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców. Niech nasza modlitwa zaowocuje rozwagą, większym rozsądkiem i mądrością w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych wojaży.

5. Trwa malowanie kościoła filialnego w Garzynie i całkowita wymiana pokrycia dachowego. Msze św. do 27 kwietnia odbywają się w kościele w Drobninie. W przyszłą niedzielę już w Garzynie.

6. Solenizantom i Jubilatom tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o modlitewnej pamięci. Modlitwą otaczamy również tych Parafian, którzy odeszli w ostatnim czasie do wieczności, jak i ich rodziny.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM :

We wtorek, 23 kwietnia – św. Wojciech, biskup Pragi oraz misjonarz na Węgrzech, a także w Polsce, który wyruszył z misją ewangelizacyjną do pogańskich Prus, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

W czwartek, 25 kwietnia – św. Marek, Ewangelista, towarzyszący najpierw Apostołowi Pawłowi w jego misyjnych podróżach, a potem Szymonowi Piotrowi, którego katechezę spisał w swojej Ewangelii.

 

3 Niedziela Wielkanocna 14.04.2024

1. Zmartwychwstały Pan Jezus, ukazując się swoim uczniom i przyjaciołom, dawał im dowody, że żyje. W przeznaczonym na dzisiaj fragmencie Ewangelii słyszymy o jednym z takich spotkań, a na kartach Pisma Świętego można znaleźć więcej takich opisów. W tę trzecią niedzielę Wielkanocy, obchodzoną w naszej ojczyźnie jako Niedzielę Biblijną, inaugurujemy w Polsce Tydzień Biblijny. Pragniemy zachęcić wszystkich Parafian do indywidualnej lektury i medytacji Biblii, by spotkać Pana, który mówi do swojego ludu.

2. Dzisiaj przeżywamy też ustanowione przez Sejm RP na pamiątkę rocznicy przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I święto Chrztu Polski.

3. Również dzisiaj, 14 kwietnia, o godz. 14.00 w salce przy probostwie odbieranie szat liturgicznych i wszelkich innych dodatków dla dzieci I Komunijnych

4. W sobotę 20 kwietnia przypada 22 rocznica ingresu do katedry Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego.

5. W przyszłą niedzielę, 21 kwietnia, będziemy przeżywali w Kościele Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczyna się też Tydzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele. Ciągle musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej Winnicy. Przed kościołem odbędzie się zbiórka na Seminarium Duchowne w Poznaniu.

6. Wczoraj, w sobotę, odbyły się dwa pogrzeby. Odeszły do Pana: + Anna Stachowiak z Krzemieniewa. Miała 99 lat i + Barbara Licha z Garzyna. Miała 78 lat. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …

7. Trwa malowanie kościoła filialnego w Garzynie i całkowita wymiana pokrycia dachowego. Msze św. odbywają się w kościele w Drobninie.

8. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o życzliwości i modlitwie. Zmarłych Parafian polecamy Bożemu miłosierdziu…

2 Niedziela Wielkanocna 07.04.2024

1. Dzisiejsza niedziela ma wiele przydomków: przewodnia, biała, Miłosierdzia Bożego… O ten ostatni tytuł prosił sam Pan Jezus za pośrednictwem Świętej Siostry Faustyny. Od ponad dziesięciu lat tą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Chcemy uwielbiać nieskończone Boże miłosierdzie, a jednocześnie podjąć refleksję, czy sami jesteśmy miłosierni… Zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w działalność naszego parafialnego CARITASU. Przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na Caritas Archidiecezjalną.

2. Z racji przeżywanych w ostatnim czasie wielkich dni Wielkiego Tygodnia i oktawy wielkanocnej jutro, 8 kwietnia, przypada przeniesiona z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Mszy św. zbiórka do puszek na Fundusz Obrony Życia.

3. W przyszłą sobotę, 13 kwietnia, swoją pierwszą spowiedź przeżywać będą dzieci pierwszokomunijne. A za miesiąc, przed Pierwszą Komunią Świętą, przystąpią do spowiedzi po raz drugi. Otoczmy dzieci i ich rodziny szczególną modlitwą, by to spotkanie z miłosierdziem Bożym było dla nich radością i pokojem serca.

Spowiedź dzieci tylko w kościele w Drobninie o godz. 9.00 dzieci z Garzyna o g. 10.00 - III a, o g. 11.00 - III b.

4. W przyszłą niedzielę, która będzie przeżywana jako Niedziela Biblijna, rozpoczniemy Tydzień Biblijny. W tym szczególnym Tygodniu, ale nie tylko, zachęcamy wszystkich Parafian do wzięcia Pisma Świętego, jego czytania i medytowania.

5. Również w niedzielę, 14 kwietnia, o godz. 14.00 w salce przy probostwie odbieranie szat liturgicznych i wszelkich innych dodatków dla dzieci I Komunijnych

6. Od poniedziałku 8 kwietnia rozpocznie się malowanie kościoła w Garzynie. Kościół na 2 tygodnie zostanie zamknięty dla wiernych. W przyszła niedzielę Msza św. o godz. 9.30 odbędzie się w kościele w Drobninie.

7. Składam serdeczne podziękowanie za pomoc w przygotowaniu wizytacji kanonicznej.

8. Kończy się oktawa najważniejszych świąt chrześcijańskich – świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkim Parafianom, szczególnie tym, którzy w rozpoczynającym się tygodniu obchodzą swoje osobiste uroczystości, pragniemy przekazać nasze serdeczności i życzliwości, aby radość paschalna nieustannie trwała w Was, w Waszych rodzinach i domach…

 

 

Niedziela Wielkanocna 31.03.2024

1. W ten radosny dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa przyszliśmy do naszego parafialnego kościoła, aby wyśpiewać radosne ALLELUJA, bo chyba dzisiaj całe stworzenie śpiewa na chwałę Pana owo radosne ALLELUJA. Chcemy razem z całym stworzeniem dziękować za dzieło odkupienia, za Chrystusowe zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Tak jak niewiasty i Apostołowie biegniemy do grobu, który jest pusty, próbujemy zrozumieć to, co się wydarzyło tej nocy i tego poranka. I chcemy wołać: „Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja!”.

I od tego pustego grobu Drogim Parafianom i Gościom przekazujemy najserdeczniejsze życzenia, aby Zmartwychwstały Pan i Zbawiciel opromieniał swoją łaską i błogosławieństwem każdą chwilę życia i by udzielał zdrowia i wszelkich potrzebnych darów.

2. Jutro Poniedziałek w oktawie Wielkanocy. Msze Święte jak w każdą niedzielę. Składka z tego drugiego dnia świąt będzie przeznaczona na utrzymanie katolickich uczelni i szkół w naszym kraju. Mimo iż tylko jutro jest dzień wolny od pracy, starajmy się w naszych domach i rodzinach utrzymać świąteczny charakter całej paschalnej oktawy – do przyszłej niedzieli włącznie. Przywróćmy w naszych rodzinach wielkanocne pozdrowienie „CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ! PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!” i przez dni oktawy nim się pozdrawiajmy. Postarajmy się w kolejne dni przybyć na Eucharystię: w dniach oktawy bowiem będziemy śpiewać hymn uwielbienia „Chwała na wysokości Bogu” i w modlitwie eucharystycznej usłyszymy, że „obchodzimy święty dzień zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Z racji oktawy Wielkanocy w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość o pokarmów mięsnych.

3. W piątek 5 kwietnia 2024 roku odbędzie się w naszej parafii wizytacja kanoniczna Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego.

 

Program wizytacji jest następujący:

10.00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu Namaszczenia Chorych, po niej wizytacja świątyni i biura parafialnego

11.30 - Odwiedziny w Szkole w Drobninie

12.30 - Spotkanie z katechetami na probostwie

15.00 - Nabożeństwo na cmentarzu parafialnym

15.30 - Nawiedzenie kaplicy w Garzynie – Koronka do Miłosierdzia Bożego

16.15 - Spotkanie z grupami duszpasterskimi i chętnymi osobami (w kościele)

17.00 - Parafialne Rady Ekonomiczna i Duszpasterska (w salce)

18.00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu Bierzmowania (55 osób)

 

4. Sprzątanie wokół kościoła we wtorek 2 kwietnia od godz. 16.00.

5. Ostatnie spotkanie kandydatów do bierzmowania we wtorek 2 kwietnia o godz. 19.00 w kościele. Zapraszam też ministrantów i lektorów.

6. Odwiedziny chorych: w czwartek, 4 kwietnia od godz. 9.00 Drobnin i Krzemieniewo i Garzyn.

7. Okazja do spowiedzi św. przed I Piątkiem i bierzmowaniem w czwartek od 16.00 do 18.00 w kościele w Drobninie.

8. Spowiedź dzieci I komunijnych będzie w sobotę 13 kwietnia, a odbieranie szat liturgicznych w niedziele 14 kwietnia o godz. 14.00.

9. Przyszła niedziela to Niedziela Miłosierdzia Bożego, którą rozpoczyna się w naszej ojczyźnie Tydzień Miłosierdzia. Przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na Caritas Archidiecezjalną.

10. Od poniedziałku 8 kwietnia rozpocznie się malowanie kościoła w Garzynie. Kościół na 2 tygodnie zostanie zamknięty dla wiernych.

11. Pragniemy podziękować wszystkim za przygotowanie naszego parafialnego kościoła do przeżywania tych najważniejszych świąt chrześcijańskich: za jego posprzątanie, za przygotowanie dekoracji i liturgii na czas Triduum Paschalnego oraz za czynny i żywy udział w liturgiach minionych dni. Niech Wam wszystkim Dobry Bóg wynagrodzi obfitością swojej łaski.

12. Ze słowami z wielkanocnej sekwencji: „Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy” i z Bożym błogosławieństwem i wielkanocnym pozdrowieniem idźmy świętować do naszych rodzin: do naszych bliskich i do naszych domów, lecz również pójdźmy z tym radosnym orędziem o zmartwychwstaniu Pana do szkół i zakładów pracy…

 

 

Niedziela Palmowa 24.03.2024

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.

2. Już po raz siódmy, dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.

3. Dziś o godz. 15.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną.

4. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

5. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego.

6. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali do godz. 20.00. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adoracja w Wielki Piątek od godz. 10.00, aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej.

7. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00, Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 22.00 oraz i w Wielką Sobotę od godz. 10.00 aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej czyli do 20.00. Strażaków prosimy o zaciągnięcie warty przy Bożym Grobie od godz. 19.00 do 22.00.

Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Zachęcamy do zachowania tego postu również w Wielką Sobotę.

8. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Zapraszamy do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 10.00 do 20.00. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem.

9. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbędzie się …

    - o godz. 10.15 w Garzynie,

                   10.30 w Mierzejewie, 

                   10.45 w Brylewie, 

                   11.00 w Krzemieniewie  przy figurze na ul. Rzemieślniczej 

                   13.00 i 14.00  w kościele w Drobninie. 

10. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa pośród nas.   Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.

11. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

12. Spotkanie kandydatów do bierzmowania we wtorek 26 marca o godz. 19.00 w kościele.

      Spotkanie ministrantów i lektorów w środę o godz. 18.30.

13. Za ofiary na Daninę diecezjalną, kwiaty do Grobu Pańskiego, ogrzewanie kościołów i potrzeby naszej parafii składam serdeczne podziękowanie. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem waszą hojność.

14. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego…

15. W piątek 5 kwietnia 2024 roku odbędzie się w naszej parafii wizytacja kanoniczna Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego (program w aktualnościach).